Ściółka dla indyków, na co zwrócić uwagę?

Źle wybrana ściółka dla indyków oznacza poważne problemy. Wielu hodowców bagatelizuje ten problem, dlatego nie mają takich dobrych wyników w hodowli jak inni. Jeśli zamierzamy hodować indyki to trzeba zapamiętać, że bardzo ważna jest temperatura oraz wilgotność. Im więcej mamy ptaków tym więcej mamy wody w powietrzu.

Cała woda wypijana przez ptaki trafia na zewnątrz, z czego połowa w postać pary wodnej, a druga połowa wchłaniana jest przez ściółkę. Jeśli temperatura wewnątrz wzrasta to automatycznie jest coraz bardziej wilgotno.

Wystarczy, że temperatura wzrośnie o kilka stopni, a wilgotność można pomnożyć razy dwa. Bardzo istotne jest, zatem dobranie odpowiedniej ściółki, ale również wprowadzenie wentylacji. Powietrze nie może być zimne, bo ptakom będzie to szkodziło. To, które do nich trafia musi być ogrzane, dlatego trzeba wiedzieć jak należy się zajmować hodowaniem indyków. Zadanie nie jest łatwe i wymaga sporej wiedzy i profesjonalizmu.

Jaką ściółkę wybrać dla indyków?

Najlepszą ściółką będą wióry drzewne. Są łatwo dostępne, ale bardzo duże znaczenie ma ich pochodzenie. To muszą być wióry ze znanego nam źródła, które nie zawierają niepotrzebnych bakterii i wirusów. Muszą też mieć odpowiednią wilgotność, bo to wpływa na całość. Można zgłosić się do firmy, która specjalizuje się w sprzedaży ściółki. Wtedy można będzie uzyskać dokładnie taki materiał, jaki jest najlepszy. Jeśli ściółka zaczyna być zbyt zbita to nie ma sensu mieszania jej z tą świeżą. Wtedy nie pozostaje nam nic innego jak wymienić ściółkę na nową. W przypadku dużej ilości ptaków jest to czasochłonne, ale jeśli zastanowimy się nad tym ile możemy zapłacić za ich leczenie to w żaden sposób nam się nie opłaca dłużej czekać. W ściółce, która jest zbyt wilgotna znajduje się mnóstwo zagrożeń dla indyków. Bardzo często ptaki chorują na stopy, ale co grosza pojawiają się również problemy z układem oddechowym. Jeśli ściółka dla indyków będzie dobrana w odpowiedni sposób to indyki będą rozwijać się o wiele lepiej.