Tabata – moc krótkiego treningu

Tabata – moc krótkiego treninguW dzisiejszych czasach mamy mało czasu, zresztą nawet jeżeli takowy mamy, to przecież wcale nie jest powiedziane, że chcielibyśmy poświęcać bardzo dużo czasu na to wszystko co związane z ćwiczeniami. Na całe szczęście są takie rodzaje treningów, które najzwyczajniej w świecie pozwalają na szybkie załatwienie sprawy, jeżeli można to tak ująć. Tabata to taki rodzaj treningu, który bez najmniejszego cienia wątpliwości daje fantastyczne efekty, i to po relatywnie krótkim czasie, a jednocześnie w żadnym razie nie powoduje skutków ubocznych, efektu słomianego zapału czy właśnie poczucia tego, iż najzwyczajniej w świecie tracimy swój jakże cenny czas.

Tabata – moc krótkiego treningu

W bardzo dużym skrócie uproszczeniu – Tabata to czterominutowy treningu interwałowy, w którym forsujemy mocno swój organizm, ale jednak po wszystkim jesteśmy zmęczeni w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Przez 20 sekund ćwiczymy, potem 10 sekund i tak przez właśnie cztery minuty. Niby może się wydawać, że to nic wielkiego, w końcu któż nie potrafiłby robić pompek przez 20 sekund, a potem odpoczywać i znowu powtarzać ten schemat. Jednakże nie jest wcale tak łatwo i naprawdę sporo osób niestety po krótkim czasie zapomina o tej formie trenowania. A szkoda, bo jednak mówimy o szalenie skutecznej metodzie ćwiczeń. No dobrze – co zatem trzeba napisać takim osobom, które zastanawiają się nad tym treningiem, ale jednak z najróżniejszych powodów nie są jeszcze do końca pewne? Cóż, trzeba jednoznacznie napisać jedno: nie ma zbyt wielu innych równie wspaniałych typów treningu co właśnie ten. Chociażby z tego powodu, że przecież będziemy mieli okazję spalić tkankę tłuszczową w relatywnie szybkim okresie czasu. Doceńmy również to, iż nie musimy marnować wiele swojego jakże cennego czasu. Chyba każdy jest w stanie znaleźć w swoim kalendarzu cztery minuty wolnego czasu? Na pewno dostrzeżemy wiele zmian na plus, ponieważ bez uszczerbku na ilości wolnego czasu będziemy w stanie trenować na całego. Bardzo często wymówką osób, które nie ćwiczą jest właśnie brak czasu – co jest całkowicie normalne, bo nikt nie ma go w dzisiejszych czasach w nadmiarze. Jednakże w przypadku treningu Tabata taka wymówka nie ma racji bytu, bo chyba każdy zdaje sobie doskonale sprawę z tego, iż co jak co, ale pięć minut to bez najmniejszego cienia wątpliwości każdy sobie powinien znaleźć.

Jednakże zwróćmy uwagę na to, iż szczególnie takim osobom, które wcale do tej pory nie ćwiczyły, będzie bardzo trudno forsować swój organizm przez nawet 4 minuty – i to nawet z bądź co bądź przerwami. Dlatego też, na początku warto poćwiczyć w inny sposób. Jeżeli zamierzamy robić pompki w seriach po 20 sekund, to najpierw przećwiczmy to. To samo z rowerkiem czy chociażby skakanką, po prostu złapmy wprawę, a będzie nam o wiele łatwiej się ćwiczyło. Cóż, jeżeli ktoś ma jakieś wątpliwości odnośnie tego jakże krótkiego czasu, to niech oczywiście pytania. Generalnie Tabata to prawdziwy strzał w przypadku osób chcących w krótkim czasie spalić tłuszcz. Efekty będą naprawdę niezłe.