Toruń – miasto pierników i Kopernika

DMC TORUŃ – MIASTO PIERNIKÓW I KOPERNIKA

Toruń jest największym kompleksem architektury gotyckiej w Polsce, krzyżackiej w Europie. Jeden z najcenniejszych – obok Krakowa i Zamościa – zespołów urbanistycznych, który pięć lat temu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Europie.

“…W starym Toruniu żył Kopernik. W starym Toruniu piekli piernik”. Tak zaczyna się popularna bajka. Ponad 500 lat temu w Toruniu urodził się znakomity astronom a 400 lat później twórca słownika języka polskiego, Szymon Bogumił Linde.

torun_kopernik1

Kolejny po Koperniku symbol Torunia czyli pierniki, wypieka się tu od XVI wieku. Toruńskie pierniki pokochał Fryderyk Chopin – polski kompozytor, który bawiąc w 1825 roku na wakacjach w pobliskiej Szafarni, pisał w liście do przyjaciela – Jana Matuszyńskiego:: – “Widziałem ja, prawda również i całą fortyfikację, oprócz tego kościoły gotyckiej budowy, z których jeden w 1231 roku zbudowany. Widziałem wieżę pochyłą i ratusz sławny w guście gotyckim, ale to tylko ci napiszę, iż największą impresję czyli alias wrażenie pierniki na mnie uczyniły, bo to wszystko nie przechodzi pierników, oj pierników, z których jeden posłałem Wam do Warszawy”.

Toruńskie pierniki trafiały na królewskie stoły władców Rosji i Prus. To właśnie dlatego mawia się o nich „carskie ciasto”.

Zwiedzając Toruń nie można ominąć gotyckiego ratusza na Staromiejskim Rynku, jednego z najwspanialszych w Europie, odbudowanego w XVIII wieku według “kalendarzowej koncepcji”: 4 wieże, 12 wielkich sal, 52 komnaty i 365 okien (w roku przestępnym wybijano podobno jeszcze jedno).

Spośród czerwonych dachów starówki na pierwszym planie są wieże gotyckich kościołów: Najświętszej Marii Panny, św. Jakuba oraz katedry św. Janów (Jana Ewangelisty i Jana Chrzciciela), na wieży którego po raz pierwszy w noc sylwestrową Roku Pańskiego 1499 odezwało się serce zawieszonego na powrozie uplecionym z pasków skór wołowych dzwonu Tuba Dei, ważącego prawie 7 ton.
Dźwięk dzwonu miał wybłagać u Pana Boga odroczenie końca świata, spodziewanego na rok 1500. Dziś dzwon dzwoni tylko dwa razy do roku, bo od jego potężnego dźwięku kruszą się mury katedry.

dmc_poland_torun_11

DZIEŃ I
Powitanie Gości. Przejazd na trasie Warszawa Lotnisko Okęcie – Toruń zajmuje ok. 3h.
Check in w hotelu, refresh time.
Lunch w hotelu lub pobliskiej lokalnej restauracji z polskim, regionalnym jedzeniem.
Gra miejska w towarzystwie licencjonowanych przewodników miejskich ubranych w stroje z epoki. Powitanie Gości rozpocznie się od degustacji tradycyjnych pierników oraz nalewek o smaku orzechowym, wiśniowym, imbirowym.
Scenariusz gry miejskiej zostanie dopasowany do grupy i szczegółowo ustalony wcześniej z Klientem.
Kolacja w lokalnej restauracji z polskim, regionalnym jedzeniem.
Na życzenie Klienta Agencja zorganizuje wieczór tematyczny lub zaprosi Gości do jednego z popularnych klubów muzycznych.

DZIEŃ II
Dzień drugi rozpoczniemy od śniadania w hotelu.
Tuż po nim, po wspominkach z poprzedniego dnia pełnego wrażeń zaprosimy Gości do
Żywego Muzeum Piernika lub do Domu Piernika.
Podczas zajęć warsztatowych Uczestnicy sami wykonają piernik, który tuż po wypieczeniu będą mogli zabrać ze sobą do hotelu.
Zaraz po zajęciach z piernikiem w roli głównej zaprosimy Gości na lunch w pobliskiej, lokalnej restauracji.
Tuż po lunchu oddamy Uczestnikom czas wolny. Będzie to doskonała okazja do tego, aby nabyć toruńskie pamiątki i posmakować atmosfery rynku.
Spotykamy się ponownie ok. godz. 19.00 celem wspólnego biesiadowania podczas kolacji.
Agencja na życzenie Klienta zorganizuje wieczór tematyczny lub zaprosi do jednego z klubów muzycznych.

DZIEŃ III
Śniadanie w hotelu.
Wizyta w planetarium.
Rejs widokowy statkiem po Wiśle (w zależności od stanu wody, pory roku).
Lunch w lokalnej restauracji z polskim, regionalnym jedzeniem.
Wizyta w Motoarenie, żużlowy przejazd pokazowy.
Dla fanów żużla punkt obowiązkowy, najnowocześniejszy stadion żużlowy w Polsce, może i na świecie.

Istnieje możliwość zorganizowania dnia tematycznego „Akademia Bezpiecznej Jazdy”, podczas której Uczestnicy będą mieli okazję doskonalić swoje umiejętności kierowania pojazdem na profesjonalnym torze samochodowym.
Chętnie też zorganizujemy turniej wyścigów gokartami – najszybszymi w Polsce!

Kolacja w lokalnej restauracji z polskim, regionalnym jedzeniem.

DZIEŃ IV
Śniadanie w hotelu.
Check out, transter Gości na lotnisko.
Pożegnanie z grupą.
Zakończenie programu.

HOTELE:

COPERNICUS****
Czterogwiazdkowy hotel Copernicus Toruń położony jest nad brzegiem Wisły, przy malowniczym parku Planty, zaledwie 500 metrów od Starego Miasta. Od Krzywej Wieży w Toruniu dzieli hotel 600 metrów, a od Rynku Głównego – 700 metrów. Hotel mieści się w oryginalnym, nowoczesnym budynku. Zaplecze rekreacyjne: kryty i odkryty basen oraz centrum SPA i odnowy biologicznej.
Wszystkie pokoje w hotelu Copernicus Toruń są klimatyzowane, a ich wyposażenie jest wysokiej jakości. W pokojach znajduje się telewizor z płaskim ekranem, sejf i minibar. Niektóre pokoje zapewniają balkon.
Hotel oferuje ponadto bar w holu, kręgielnię, klub nocny oraz usługi prania i prasowania odzieży. O poranku w restauracji serwowane jest śniadanie w formie bufetu, obejmujące oryginalne dania przyrządzane przez szefa kuchni. W hotelu Copernicus znajduje się również salon fryzjerski.
W sąsiedztwie hotelu zlokalizowane są liczne puby, restauracje i popularne atrakcje turystyczne. Dworzec kolejowy Toruń Miasto jest usytuowany 1,6 km od hotelu.

BULWAR****
Hotel Bulwar znajduje się nad brzegiem Wisły w Toruniu, 350 metrów od Rynku Staromiejskiego i nieopodal słynnej Krzywej Wieży. Główne atrakcje Torunia oddalone są od obiektu o kilka minut spacerem.
Hotel oferuje nowoczesne, klimatyzowane pokoje z bezpłatnym WiFi, telewizorem z płaskim ekranem oraz minibarem. W każdym pokoju mieści się też przestronna łazienka. Z większości pokoi roztacza się przepiękny widok na gotycką zabudowę oraz rzekę.
W hotelu Bulwar do dyspozycji Gości jest centrum SPA i odnowy biologicznej, w którym oferowane są masaże oraz zabiegi na ciało. Idealnym miejscem na relaks jest sauna i wanna z hydromasażem.

Zapraszamy po więcej informacji tutaj: http://www.dmcwarsawpoland.com/11-our-destination/23-dmc-torun-poland