Włosy u mężczyzn

Także u zdrowego człowieka wypadanie włosów, w określonych ilościach, jest czymś dopuszczalnym. Przesadne gubienie włosów może mieć podłoże chorobowe, aczkolwiek nie bez znaczenia jest ich właściwa pielęgnacja, odpowiednie odżywianie i dostarczanie organizmowi wskazanych składników bezpośrednio wpływających na włosy, skórę i paznokcie.

Zwykle powodem wypadania włosów bywa stres, zmęczenie, ale także schorzenia tarczycy na przykład. Wypadanie włosów może być efektem ubocznym przyjmowania leków, mających pomóc w innych schorzeniach. W ulotce informacyjnej każdego leku muszą być umieszczone informacje dotyczące działań ubocznych. Jeśli wypadanie włosów może być uzależnione od terapii, po zakończeniu problemy powinny ustąpić. Jeśli wypadanie włosów sprowokowane jest niedoborem budulców, minerałów albo witamin właściwe ich aplikowanie powinno rozwiązać kłopot. Przewaznie niedokrwistość ma wpływ na kondycję włosów, więc kontrolnie warto sprawdzić poziom żelaza we krwi.

Mężczyźni częściej niż kobiety skarżą się na łysienie androgenowe. Choroba ma podłoże hormonalne. Specyficzna utrata włosów na części czołowej czy na szczycie głowy (u kobiet) to oznaka tej choroby. Oczywiście i inne stany chorobowe mogą wpływać na zawyżone łysienie. Może to być np. toczeń rumieniowaty, schorzenia zakaźne albo nawet podwyższona temperatura utrzymująca się parę dni. Zwykle sami powodujemy podwyższenie wypadania włosów na skutek złej ich pielęgnacji. Nader częste suszenie, prostowanie a nawet malowanie znacznie je osłabia. Wtedy ograniczenie ww. zabiegów i dobre zregenerowanie włosów poprawi ich wygląd i stan. Nieprawidłowe pielęgnowanie włosów może z biegiem czasu prowadzić do zakażeń skóry głowy (grzybicy, łuszczycy, łupieżu). To z kolei przyniesie znaczne ubywanie włosów.

Zdrowy człowiek gubi w ciagu doby około kilkaset włosów. W okresie jesiennym i wiosennym to kilka razy więcej. W tym okresie wzmożone dbanie o stan skóry głowy i włosów pozwala zminimalizować powyższy proces. Niezbędna jest nie tylko higiena, ale także suplementacja całego organizmu.

Więcej w tym portalu: porost włosów efekty